Základným krokom očisty organizmu je očista čriev. Bez vyčistenia hrubého čreva majú ostatné očistné kroky znížený účinok a v prípade veľkého zanesenia organizmu, môžu byť bez tohto kroku dokonca nebezpečné.
Tu popísaný postup vychádza z publikácii “Hladověni pro zdraví” od pani Mudr. Vilmy Partykovej. Očistná procedúra je však známa niekoľko storočí, ak nie tisícročí. Očista hrubého čreva sa používala už v starovekej Indii, Číne a iných krajinách.
Očista sa realizuje pomocou klystíru, spôsobom že sa cez análny otvor do hrubého čreva naleje 1 – 1,5 litra vody.
Hlavným cieľom je vyčistiť hrubé črevo a umožniť tak jeho správne a efektívne fungovanie. Obzvlášť sa očista čriev doporučuje pred dlhodobým pôstom v kombinácii so správnou stravou.
- 1. týždeň – každý deň
- 2. týždeň – každý druhý deň
- 3. týždeň – každý tretí deň
- 4. týždeň – každý štvrtý deň
- 5. týždeň – jeden krát do týždňa
Upozornenie: očista hrubého čreva nemôže podsupiť človek s chorým srdcom, astmatickou chorobou v čase záchvatu, hnisavým črevným ochorením a vysokým krvným tlakom. V týchto prípadoch je nutná konzultácia s lekárom.
Pomôcky potrebné na realizáciu očisty:
- irigačná súprava na obrázku nižšie, dostanete ju v zdravotníckych potrebách alebo niekde v eshope za pár euro
- kľudné a teplé miesto, najlepšie kúpeľná
Vlastná skúsenosť:
- násadec na irigátoroch zvykne byť príliš krátky. Je dobré si zakúpiť mužský močový kateter dĺžky aspoň 30cm.
- kateter zasúvame do análneho otvoru veľmi pomaly, dobré je koniec naolejovať
- obsah klystíru podržíme v sebe čo najdlhšie – min. 10 minút, vhodné je počas zadržania klystíru spraviť stojku na hlave alebo cvik sviečku
- teplota vody pre klystír má byť okolo 35-40 stupňov Celzia. Tak aby Vám to bolo príjemné
- do vody si môžete pridať vývar z harmančeka alebo urinu. O tomto spôsobe je napísané viac v časti urinoterapia
Dobrý deň, je vhodné namiesto toľkých klistírov absolvovať napr. 2x colon hydroterapiu?
Dobrý deň, s colon hydroterapiou nemám osobné skúsenosti. Viem len zo skúsenosti jednej osoby, ktorej táto metóda pripadala dosť agresívna oproti klistíru. Ale ozaj neviem v tomto poradiť. Možno je to dobrá voľba :).
Prosim vas co mam jest pocas tejto procedury cistenie criev?
Dobrý deň Evka, ak vám nerobí problém vegetariánska strava, tak tá je veľmi fajn. V podstate jednoduché pravidlo, a to držať sa stravy, ktorá nezapcháva črevá a nespomaľuje pohyb(peristaltiku) v nich. Na to je vhodná strava plná vlákniny, ako ovocie, zelenina, strukoviny, vločky, pohánka, celozrnná múka, atď… Netreba to však brať až veľmi prísne
Ahoj, odporúčaš počas tejto procedúry jesť mliečne výrobky a vajcia? Prípadne napr. Zeleninové fašírky ktoré sú smažené na oleji? Pýtam sa lebo mám rád takéto jedlá a mohli by sa považovať za nezdravé vegetariánske pochúťky, keď píšeš že odporúčaš vegetariánsku stravu počas tejto očisty . Či teda môžem jesť ako zvyčajne , vegetariánsky alebo zdravšie vegetariánsky, radšej variť a pariť jedlo a nesmažiť? Ešte mám jednu’: tuším že činnosť čriev pripadá na 17 hodinu, alebo niečo okolo toho času . Mal by som si preto klystír robiť v určitú hodinu? A ešte jednu: aký čas po jedle odporúčaš klystír? Ďakujem… Read more »
Ahoj Matúš, môžeš byť aj na strave ktorú popisuješ…efekt to stále bude mať dobrý. Ak však chceš ísť hlbšie, tak si dávaj stravu ľahšiu, ktorá črevá tak nespomaľuje, resp. nelepí. Základ je mať zo všetkého radosť…skúšaj a sám si urči na sebe čo je lepšia, možno pri druhej očiste spravíš to s jednoduchšou stravou…no ak sa máš počas tých dní trápiť a nakoniec ani očistu kvôli tomu by si nedokončil, tak radšej jedz jedlá, ktoré sú ok pre Teba. Klistýr som robil ja na ráno stále, čiže neviem Ti takto povedať…ide o to aby to prebehlo hladko…a ráno to šlo… Read more »
Juraj, vieš mi poradiť, ako zaviesť trubicu do konečníka tak, aby do mňa tiekla voda?
Robím to podľa návodu. Snažil som sa s tým aj hýbať. Dokonca som to skúšal po dobu niekoľkých minút a nič…
Pritom keď zo seba hadičku vyberiem, tak voda tečie ako zbesilá.
Aby som to upresnil. Niečo do mňa natečie, ale je to len zopár mililitrov a trvá to bohovsky dlho.
Máš nejaké triky?
Viliam mne sedí táto pozícia na aplikáciu…hlavne poriadne namastiť 😛 a pomaly postupovať a zatlačiť ako keď ideš na wc..to otvorí priestor na vloženie. Potrebuješ dostať dnu aspoň 20cm a potom to ide parádne. Potom sa ešte postavím na hlavu, zatancujem brušný tanec 🙂 Akú dlhú máš tú hadičku?
Juraj, už to tečie ako ma. Ďakujem Ti za pomoc! 🙂
You are welcome 😉
A v čem byl problém? Díky
Zdravím, je bezpečné robiť klystír aj po odobratí slepého čreva? (zhruba 2,3 roky po operácii).
Ahoj Samuel, ako nevidím dôvod prečo nie, najmä keď už prešlo toľko času. Mne slepák zobrali keď som mal asi 12 rokov 😛
pri klistire clovek prichadza aj o dobre bakterie..a to neviem ci je dobre robit casto 🙂
Dobry den. Chcem sa opytat ci pri 1, 2.tyzdni ocisty criev (klystirov) clovek vykonava pravidelne velku potrebu kedze sa kazdy den vyplavuje zrevna mikroflora ? Dakujem
Je to veľmi individuálne, keď sú prvé klistíry, tak sa chodí hodne na záchod aj po nich ešte. Neskôr keď je telo prečistené, tak už po očiste čriev ja nejdem aj 3 dni na veľkú potrebu. To bolo otázka?
Pytam sa pretoze som v stredu ukoncil 7 dnovy pôst. Za tych 7 dni som si zrobil 3x klystir. Momentalne som v navratovke a este som nebol na velku.
Je to úplne normálne, po dlhých pôstoch a keď robím klystír, tak v návratovke aj týždeň nejdem na veľkú. Záleží aká je návratovka, koľko sa zje a aká strava. Telo všetko dokonale zúžitkuje.